Big Bang ve Kuantum Karşısında Ateist Olabilmek

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

 

Bigbang  ve Kuantum Nedir?

Öncelikle fazla kafa karıştırmadan Bigbang ve Kuantumun tanımını en özet haliyle yapalım.

Bigbang nedir ?: Bütün evrenin iğne ucu (veya sıfır noktadan) kadar bir noktadan bir anda patlayarak sürekli artan bir genişlemeyle oluşması.

Enam 101: ”O, gökleri ve yeri örneksiz/yoktan yaratandır. O’nun bir eşi olmadığı hâlde, nasıl bir çocuğu olabilir? Her şeyi O yarattı. O, her şeyi hakkıyla bilendir.”

Kuantum nedir ?: Tam bir gariplikler dünyası. Bildiğimiz fizik kurallarının işlemediği mikro ortam. Elektron, nötron, foton aynı anda iki yerde bulunabiliyor ve gözlem yapıldığında hareketleri değişiyor.

Kuantum Kuran’da var mı ?

Neml 38-39-40: ”Süleyman, “Ey ileri gelenler! Onlar bana teslim olmadan önce hanginiz bana onun (kraliçenin) tahtını getirebilir?” Cinlerden bir ifrit , ”Sen yerinden kalkmadan ben onu sana getiririm ve şüphesiz ben, buna güç yetirecek güvenilir biriyim” dedi.Kitaptan bilgisi olan biri, “Ben onu, gözünü kapayıp açmadan önce sana getiririm” dedi. Süleyman, tahtı yanında yerleşmiş hâlde görünce şöyle dedi: “Bu, şükür mü, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni denemek için, Rabbimin bana bir lütfudur. Kim şükrederse ancak kendisi için şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse (bilsin ki) Rabbim her bakımdan sınırsız zengindir, cömerttir.”

Kuantumun en bilinen iki fenomen olgusundan örnek verelim.

1- Çift yarık deneyi : Önce ışık ile daha sonra elektronlarla yapılan çok basit düzenekli ama sonuçları ile inanılmaz bir deney. Kuantum fiziği felsefesi bu deney üzerine kurulmuştur. Deneyin ayrıntılı açıklamasına internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Biz sadece sonuçlarından bahsedelim. Elektronlar kendi hallerinde iken farklı gözlemlendiklerinde farklı hareket ediyorlar. Cansız olarak bildiğimiz elektronlar kamera, ölçüm cihazları vs. ne ile ne kadar gizli gözlem yapsanız da hareketini gözlem olduğu anda değiştiriyor. Normalde dalga olarak hareket eden elektron, gözlem yapıldığı anda parçacık gibi hareket etmeye başlıyor. Bu deney, maddenin aslında biz onu gözlemlediğimizde var olduğu sonucunu çıkarıyor.

2- Dolanıklık : Aralarında milyonlarca kilometre ışık yılı olsa da iki dolanık elektron zamandan ve mekandan bağımsız şekilde sürekli etkileşim halinde. Dolanık iki elektrondan biri dünyada diğeri uzay boşluğunda olsa bile aralarındaki etkileşim devem ediyor. Birine yapılan etki aynı anda öbüründe de görülüyor.

Yeryüzünde nice tabiat güzellikleri, nice şaşırtıcı manzaralar var. İnanmak belki zor ama Kuantum fiziğine göre bütün maddi dünya biz gözlemlediğimiz sürece gerçek.

Ankebut 64: ”Dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!”

Mesela Ateistlerin ilah muamelesi yaptığı Evrim Teorisini doğru kabul edelim ve yeryüzündeki bütün canlıların kendiliğinden oluştuğunu varsayalım peki bütün bunların kaynağını nasıl açıklayacağız? Bilimsel bir gerçek olan Bigbang’e göre kendi bedenimizde dahil bildiğimiz yada bilmediğimiz her şeyin yapı taşları yokluktan yani fizik kanunlarının, yasaların, teorilerin olmadığı bir yerden bir anda ortaya çıktı. Sonra matematikte kendiliğinden olması imkansız kabul edilen hassas ayarlarla bir düzene girdi. Üzerinde fırtınalar kopardığımız, kibirlendiğimiz her şey o yokluktan geldi.

Peki kuantum gariplikleri ne düşündürür ateiste? Cansız olduğunu düşündüğümüz elektron, proton, foton gibi şeyler nasıl belli bir düzene göre hareket ediyor hatta aynı anda iki yerde olabiliyor veya seçim yapabiliyorlar? Şimdilik açıklayamıyoruz deyip belirsizliğe mi sığınmak mantıklı mı? Büyük ihtimalle bu fenomenin açıklandığını göremeden ölüp gideceğimizi düşünürsek, bu düşünce tarzı mantıklı olabilir mi? Cansız bir nesnenin bu yaptıkları açıklansa bile ne değişecek? Bilimde neredeyse her açıklanan daha fazla bilinmezliğin kapılarını açıyor. Bu gizemli şeylere de bizi açıkladıklarımız ulaştırmadı mı?

Yeryüzünde yada uzayda ne bulursak bulalım değişmeyecek bir gerçek var, her şey bir hiçlikten oluştu. Sadece bunu düşünmek bile Ateizmin ve evrim teorisinin bütün argümanlarının sonunu getiriyor.

Özellikle seküler kesimi yönlendirmek için slogan laflar üretiliyor. Mesela ”Din ile Bilim birbirine karıştırılmasın” lafını özellikle din karşıtı çevreler tekrarlar dururlar. Bunu iyi bir şey zanneden seküler kesim de  fazla incesini düşünmeden bu lafları taklit eder. Ateistlerin bu lafı bilimsel anlamda daha iyi bir ortam olur gibi bir niyetle kullandığını zannetmeyin, gerçekte Allah’ın varlığına bilimin getirdiği muhteşem delillerin ideolojilerini tehdit etmesinden, insanların bu bilimsel gerçeklerle dine yönelmesinden korkuyorlar.

Çok doğru bir söz var: ”Çevremizde Allah’ın varlığını gösteren sayısız deliller var.” Ateistler için Evrim teorisi işte tam da burada devreye giriyor. Aklın gereği olan bu gerçeğe karşı Ateist şöyle diyor ”Evet muhteşem bir düzen var ama zamanla belli aşamalardan geçerek kendiliğinden olmuş” Bu konuda çok yoğun bir lobi faaliyeti yürütüyorlar, insanların algılarına ve zihinlerine her yönden saldırıyorlar. Bir nevi sihir yapılıyor. Yani olmayan şeyi gerçek gibi gösteriyorlar. Ama bütün bu imparatorluk bir kaç cümle ile açıklanan gerçekler karşısında bir anda çöküyor.

Ne anlatırlarsa anlatsınlar uğruna çaba gösterdikleri her şey yokluktan bir anda ortaya çıktı. Var mı bunu inkar edebilen? Peki olabildiğince basite indirgedikleri madde için Kuantum mekaniğinin bütün fizik yasalarını yıkan davranışlarına ne demeli? Bunu inkar edebilen var mı? Bunlar karşısında sığındıkları tek bir şey var: ”Şimdilik bilmiyoruz” yani belirsizlik. Hangi aklı başında insan Bigbang ve Kuantum karşısında Allah’ın varlığını reddedebilir?

Yusuf 105: ”Semalarda ve yerde nice ayetler vardır ki, yanından geçerler de, sırtlarını dönüp giderler.”

Enam 111: ”Onlara melekleri indirseydik, kendileriyle ölüler konuşsaydı ve her şeyi karşılarına toplasaydık Allah dilemedikçe yine iman etmezlerdi. Onların çoğu cahillik etmektedir.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir