Kuran’da Tecavüzün ve Eşcinsellik Suçlarının Cezası Nedir?

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Kuran’da tecavüzün cezası :

        Kuran’da tecavüz suçunun cezasının ne olduğu sıklıkla sorulan bir sorudur. Yaşanan örneklerden de bileceğiniz gibi tecavüz olayları toplumda büyük infial uyandırmakta ve ağır travmalara yol açmaktadır. Toplumun genelini etkileyen bu tarz vakalar Kuran’da ”fesat çıkarma, bozgunculuk” olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda tecavüz suçunun cezası Maide 33. ayet kapsamına girmektedir:

Maide 33: ”Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.”

Ayette 4 ceza şekli zikredilmektedir:

1- İdam
2-Teşhir için asılmak
3- El ve ayakların çapraz kesilmesi
4- Sürgün

Tecavüz suçunun cezalandırılmasında durumun vehametine ve şartlara göre bu cezalardan birinin seçilmesi emredilmektedir.

Kuran’da eşcinsel ilişkinin cezası nedir?

Kadınlar arasındaki eşcinsel ilişki fiziki farklılıklar sebebiyle daha hafif olarak nitelendirilebilirken erkekler arasındaki çok daha ağır bir suçtur. Sokakta iki erkeğin sarmaş dolaş olması veya öpüşmesi gibi hareketler batı toplumlarında bile tepkiyle karşılanmaktadır. Bu tarz ilişkilerde tıpkı tecavüz gibi toplumda ağır tahribat ve travmalara yol açmaktadır. Bu sebeple eşcinsellikde Maide 33 kapsamına girmektedir:

Maide 33: ”Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.”

Tabi çoğu suçta olduğu gibi faillerin tevbe etme hakları gözönünde bulunduralarak bireylerin samimiyetine ve durumuna göre ceza değil tedavi seçeneği her zaman bulunmaktadır. Lut kavminin hemen helak edilmeyip Peygamber aracılığıyla uyarılmasından anlaşılacağı gibi bu fiili yapanların sorgusuz sualsiz cezalandırılması gibi bir durum kesinlikle yok. Bahsedilen ceza ancak uyarılara aldırmayarak bu iğrenç fiili yaşam biçimi haline getiren, durumunu toplumda teşhir eden ve yaymaya çalışan şahıslar için geçerlidir.

Bu sapkınlığın toplumda nasıl bir tahribat yarattığına günümüzde sıklıkla şahit oluyoruz. Aids gibi korkunç bir hastalıkdan psikolojik travmalara kadar pek çok sıkıntıya sebep olmaktadır. Kimilerince ”tercih” olarak adlandırılan eşcinsellik ağır psikolojik tahribat yanında toplum sağlığına yönelik büyük bir tehdittir.

Çoğu ülkede olduğu gibi bizim toplumumuzda da eşcinsellik konusunda büyük bir ikiyüzlülük bulunmaktadır. Modern dünya masalları ile zihni bulanmış olan insanlara eşcinsellik konusu sorulduğunda çoğunluğunun ‘tercih, istedikleri yapsınlar, özgür irade’ gibi klasik kopya laflarla cevap verdiğini görüyoruz. Ama kendileriyle alakalı olmayan bir durumda çok modern! olan bu insanlara çocuğunuz, kardeşiniz, anne-babanız eşcinsel olsun ister misiniz, bu sizi rahatsız eder mi, çocuklarınızı bu tarz ilişkilerin serbest olduğu bir okula gönderir misiniz diye sorduğunuzda neredeyse tamamının böyle bir durumu istemediğini görüyoruz. İşte dini ve ahlaki konularda toplumun her alanında görülen samimiyetsizliğe acı bir örnek. Başkalarından bahsettiğinizde çok rahat olan kişiler söz konusu kendileri ve yakınları olduğunda şiddetle karşı çıkıyorlar.

Bu çirkin iş Kuran’da boşuna yasaklanmıyor veya bu konularla ilgili yaşanmış olaylar bize hoş zaman geçirtmek için anlatılmıyor. Bunlar öğüt almamız, temiz yaşamamız yani bizim iyiliğimiz için.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Kuran’da Tecavüzün ve Eşcinsellik Suçlarının Cezası Nedir?” konusunda Bir Fikir

 1. Merhabalar

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Kuran-ı Kerim hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim. Kuranla çelişebilen, yanlış veya kesinlik içermeyen bilgi/düşünce barındıran ifadelerimi saptarsanız beni uyarmanızı rica edeceğim. Kısıtlı bilgimle düşündüklerime değinecek olursam;

  Okuduklarıma göre eşcinselliğin bir tercih meselesi değil, doğuştan gelen bir yönelim olduğunu biliyorum. Ben bir erkek olarak nasıl kadınlara cinsel açıdan ilgi duyuyorsam eşcinseller de kendi cinsiyetinden olan insanlara ilgi duyuyor. Ancak olay bu kadar basit değil. Binbir çeşit cinsel yönelim var ancak konudan o kadar uzaklaşmak istemiyorum. Eşcinselliğin sebebini büyük oranda anne karnında gelişim bozukluklarından kaynaklandığını biliyorum. Buna istinaden eşcinselliğin bireyin tercihi dahilinde değil, yaradılışı dahilinde meydana gelen bir yönelim olduğu yorumu yapılabiliyor. Her nasıl çeşitli engellerle doğan insanlar oluyorsa aynı şekilde eşcinsel doğan insanlar da oluyor. -Eşcinseller bunun bir hastalık olarak anılmasından rahatsız oluyorlar-

  Allah’ın kulunu kulunun elinde olmayan bir şey için yargılayacağını düşünmüyorum. Zaten bildiğim kadarıyla da Kuranda eşcinsel olmaktan değil eşcinsel ilişkiye girmenin yanlışlığından bahsediliyor. Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Buradan eşcinsel ilişkiye girilmese bile eşcinsel ilişki haklarını savunmanın da yanlış bir davranış olduğunu çıkarabiliriz. LGBTI gibi örgütler bas bas bağırarak eşcinsel ilişkilerin normnalleşmesi gerektiği propagandasını yapıyorlar ve eşcinsel olmayan çok sayıda destekçileri de var.

  Bunun gibi örgütler yüzünden eşcinsel bir müslüman olup sınavının farkında olan ve bu tarz ilişkilerin karşısında olan insanlardın da mağdur edilebileceğini düşünüyorum. Biz nasıl zina etmemek için evlenene kadar cinsel ilişkiye girmemenin sınavı içerisindeysek onların da bu sınavının ömür boyu olduğunu düşünüyorum. Yani sorular farklı ama sınav aynı. Allah sabredenlerin mükafatını versin.

  Ceza meselesine gelecek olursak neden normal zina suçuyla aynı açıdan değerlendirmediğinizi merak etmekteyim. Acaba Kuran’ın diline göre bir ayrım mı var? Maalesef bu konuda pek bilgi sahibi değilim. Eşcinsel ilişkilerden meallerde iğrenç olarak bahsediliyor. Normal zina neden bundan farklı? Birinin cezası (aleni bir şekilde olması ve çokça şahit gerektirmesi dahilinde) belli bir miktar sopa iken diğerinin cezası neden çarpraz kol bacak kesmelere, idamlara kadar gidiyor? bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle yazınca eşcinselliği savunmuş gibi görünmek istemiyorum lütfen yanlış anlamayın, sadece bilgi sahibi olmak istiyorum.

  Teşekkür ederim, hayırlı bloglar.

  1. İlginiz için teşekkürler;
   Önceliklle eşcinselliğin genetik yani doğuştan olduğuyla ilgili iddiaları tekrar incelemenizi tavsiye ederim. Bunu iddia edenler olduğu gibi bunu yalanlayan çok sayıda çalışmada var. Örneğin küçük yaşta cinsel tacize uğramış bireylerde eşcinsel yönelimlerin çok yüksek bir oranda olduğuyla veya sadece kadın bireyler tarafından büyütülen erkek çocuklarının böyle yönelimleri olabileceği ile ilgili çalışmalar mevcut. Eşcinseller yıllarca ”tercih” tezini kullandı hatta bizim aklımızda bile hep böyle yer aldı. Doğuştan meselesi ise son zamanlarda popüler olmaya başladı adeta yeni bir sürüme geçildi. Bize ”bilimsel” kılıfıyla sunulan şeylerede şüpheyle yaklaşmamız gerektiğini defalarca tecrübe ettik. Örneğin yıllarca tereyağı bilimsel çevrelerce kötülendi bitkisel yağlar teşvik edildi şimdi ise aynı bilimsel çevrelerce tam tersi söyleniyor. Margarin tereyağından daha zararlı. Ülkemizde bile yıllarca içki ve sigara sağlığa yararlı diye reklamlar yapıldı, doktor, bilimadamı görüşleri sunuldu. İşte bir örnek: http://www.gecmisgazete.com/haber/sadik-emmi-ineginden-her-gun-10-litre-bira-sagiyor Bir litre bira bir litre süte eşitmiş, evimizi birasız bırakmamalıymışız.
   Bu basit örnekler bile bilimsel kılıfı adı altında ne büyük yalanlar söylenebildiğini gösteriyor. Eşcinselliğin doğuştan geldiği tezi genelde hep aynı kaynaklardan sürekli olarak medyaya pompalanmakta. Maksat bunu tartışılmaz bir hale getirmek doğuştan denilerek 3. bir cins oluşturulmaya çalışılıyor.
   Eşcinselliğin doğuştan olması ne evrimci ne dindar çevreler için mantıklı değil. Evrimci gözüyle bakarsak bu durum üreme ve bireylerin sağlığı ile tamamen zıt bir durum olduğu için sürdürülebilir değil. Bu tarz bireyler neslini devam ettiremeyeceği için yok olur gider ve doğada böyle bir olgu olsa bile kısa zamanda kaybolmaya mahkumdur.
   İslami açıdan baktığımızda eşcinselliğin doğuştan olduğunu iddia etmek Allah’a iftiradır. Bu davranış hem Kuran’da iğrenç ve sapkınlık olarak nitelenecek hemde Allah böyle bireyler yaratacak öyle mi? Bu durumda Allah kullarına zulmediyor olmaz mı? Lut kavmi bu suç yüzünden helak edildi. Bunlar şehirlerine gelen yabancılara bile saldıracak seviyede bu işi ilerletmişlerdi. Koca bir kavim genetik olarak eşcinsel miydi?
   Eşcinsellik sapkın bir tercihden başka bir şey değil. Eşcinsellerin bunun bir hastalık olarak anılmasından rahatsız olmaları da büyük bir çelişki. Eşcinselliğin doğaya ters, üremeye ve sağılığa zararlı bir anomali olduğu ortada, bunu eşcinseller bile inkar edemez. Bu durumda hastalık değilde nedir?

   Kuran’da eşcinsellik normal zinadan daha ağır bir dille eleştirilmektedir. Meallerde arapça habis yani”iğrenç, pis, çirkin” ifadesi kullanılıyor ama normal zina için bu ifade kullanılmaz çünkü fiziksel olarak kadın-erkek ilişkisi iğrenç değil. Zinanın tahribatı daha ziyade psikolojik travma, aile hayatının zarar görmesi gibi konulardır. Eşcinsellik ise fiziksel olarakda gerçekten iğrenç bir iştir. Yukarda yazımda da belirttim eşcinsellik batı toplumlarında bile gündelik hayatta çok normal karşılanan bir şey değil. Lafa gelince en medeni geçinen insanlar bile oğullarını böyle ilişkiler içinde olmasını tercih etmiyorlar. Kimse oğlunun, kardeşinin yada babasının kadın kılığında sokaklarda gezmesini alkışlamıyor. En fazla yaptıkları başka çare yok bari kabullenelim düşüncesidir. İşte bu sebeplerle eşcinsellik maide 33 kapsamına girer. Yaptığı etki büyük bir toplumsal tahribat. Ama yazımda da belirttiğim gibi herkesin tevbe hakkı vardır.

   Selametle…

 2. Çok talihsiz bir çıkarım olmuş. Bu blogda bunu okuduğuma üzüldüm.

  Her soru aslında aynı zamanda bir önermedir. Genelde atlanır. Mesela ben yemekte ne var diye sorarsam bu ortada bir yemek olduğu varsayımını içerir. Yani yemek var demiş olur, sonra da yemeğin türünü sormuş olurum. Bu durumu gazeteciler çok kurnazca kullanırlar. Mesela eski ürünlerinizdeki paslanma sorununu çözdünüz mü diye sorar, okuyucuya/seyirciye “bunların eski ürünleri paslanıyordu” demiş olurlar çaktırmadan. Veya Türkiye neden 60 yıldır AB’ye giremiyor diye sorar, sanki ülke 60 yıldır AB’ye girmeye çalışıyormuş izlenimi yaratırlar. Aynı şekilde, Kuran’da tecavüz suçunun cezası neden yok sorusu, “tecavüz en büyük suçlardan biridir” veya “tecavüzün cezasını bildirmeyen bir kitabın hukuksal ilkelerimizi belirlemesine izin veremeyiz” varsayımlarını içerir. Açıkça söylenmez ama bağlamdan ve soruyu soranların beklentilerinden yola çıkarak bu mesajı çok net olarak alıyoruz. Örneğin Kuran’da irtikap suçunun veya ihaleye fesat karıştırmak suçunun cezası niye yok diye sorsak alacağımız tepkiler “bu nerden çıktı!” ile başlar. Çünkü günümüzde ve içinde bulunduğumuz koşullarda (=sorunun bağlamı) böyle bir beklenti oluşmamıştır. Bu nereden çıktı, bu kadar önemli mi gibisinden tepkiler İhaleye fesat karıştırma suçunun Kuran’da ayrıca yer alacak kadar büyük ve genel bir suç olmadığı varsayımını içerir.

  O zaman işe bu varsayımlardan başlamalı. Kuran’da tecavüzün cezası neden yok diye soran kişi feministtir. Feminizm, kadınların ezelden beri veya uygarlığın başından beri mağdur edildiği gibi bir mitoloji yaratmıştır ve taleplerini bu mitoloji üzerinde kurgular. Kuran’da tecavüzün cezasını soran kişi aslında tecavüzün adam öldürmek kadar büyük bir suç olduğu varsayımında bulunur. Çünkü feminist tarih anlatısına göre kadınlar ezelden beri sistemli olarak tecavüze uğruyorlar ve bundan dolayı tecavüz adam öldürmeye denk değilse bile ondan hemen sonra gelen en büyük suçtur. Bu zokayı bir kez yuttuk mu, Kuran’ı çevirip çevirip oradan tecavüz cezası çıkarmaya çalışmamız normaldir.

  Benzer bir durum Kuran’da insan haklarını veya demokrasiyi arayanlarda gözleriz. Bu adamlar demokrasinin “bulunan en iyi yönetim sistemi” olduğunu veya insan haklarının evrensel ve mutlak olduğu varsayımınlarını üstü örtülü olarak dile getirirler. Bu varsayıma katılıyorsanız ayetleri eğip bükerek demokrasiyi ve insan haklarını oraya sokmaya çalışırsınız. Tabi almaz, neden almaz, orası ayrı ve derin konu. Dileyenle ayrıca tartışırız.

  Dinin her zaman din adı altında gelmediği gibi feminizm de her zaman feminizm başlığı altında gelmez. Ama modernizm, eşitlik, çağdaşlık, insan hakları, hukuk vb. görece masum kılıklarla gelir. Sınamak çok kolay. Bir çok feminist tecavüzcü erkeğin çükünü kesmeyi önermiştir. Acınasıdır. Çünkü aynı kişilere hırsızın elini kesmeyi önerdiğinizde içinde ortaçağ, Arap, gerikafalı, yobaz geçen cümlelerle size hakaret edeceklerdir. Kuran ortaçağa ait, peki, beğenmediniz. Peki sizin önerdiğiniz cezalar hangi bilimsel gerçekten veya hangi toplumun deneyiminden veya hangi kitaptan kaynaklanıyor? Yanıt yok. Yoldan çevirdiğiniz kişilere sorun, eşitiz derler. Hemen arkasından kadınların neden askere gitmediklerini veya erkeklere neden on iki ay doğum izni verilmediğini sorun, olabilecek en saçma açıklamalarla kıvırmaya çalışırlar. Feminizmin adı yoktur ortada ama kendisi taş gibi ortadadır. Çünkü imkansızı, yani eşit olmadığımız halde eşitliği, üstelik onun da kadın tarafı kayırılmış olanını (=pozitif ayrımcılık) ister. Tanrı’nın yaratmadığı imkansızı yaratmaya çalışanlara kolay gelsin diyelim. Ben Müslümanım, gerçeklerle kavga edecek zamanım yok.

  Şimdi öldürülmeyi hak eden suçların ne olabileceğine gelelim. Bu konuya da şuradan başlamalı: Dünyadaki en büyük kötülükler nedir? Yoldan çevirin, sorun. Hiçbiri bu konuda düşünmemiştir. Ezberletilenleri çalarlar kayıttan. İşte savaşlar olmasın çocuklar lösemiden ölmesin falan. Organize bir kötülüğü belgesiyle gösterirsiniz, arkasını döner, bunlar komplo teorileri der. Çin’deki, Afrika’daki zincirli köleleri gösterirsiniz, bunlar uç örnekler der. Irak’taki soykırımı, Guantanamo’yu gösterirsiniz, konuyu değiştirmeye çalışır. Bilderberg derseniz zaten haberi bile yoktur. E, hem bilmiyorsun, merak da etmiyorsun, ama dünyanın en büyük kötülükleri hakkında fikrin var? Yok öyle yağma. Dünyadaki kötülükten habersiz insanlar, hele de yaşadıkları kötülük dolu hayattan memnunsalar kalkıp da tecavüzün en büyük suç olduğunu söylemesinler. Kuran’ın öldürün dediği adamlar organize kötülük edenlerdir. Bunlar savaş çıkarırlar, toplumları bölerler, basın-yayın yoluyla insanları iyilikten vazgeçirirler, ahlaksızlığa yöneltirler, insanları olmayan şeylere inandırarak korkutur ve toplumun güven bağlarını kopartırlar (düğümlere üflerler). Ha, bu adamları çizgi film karakteri sananlar Kuran’dan bir nane anlayamazlar. Kuran’ı, dünyayı bildiğimiz ölçüde anlarız. Dünyayı bilmeyen Kuran’ı bilemez, doğa yasalarına aykırıdır. Bu adamlar çizgi film karakteri değilse kim diye soracak olursanız, meraklısı ile ayrıca tartışırız. Ama Kuran serserilerle uğraşmaz, onu söyleyeyim.

  Feministler, hayvanseverler, eşitlikçiler, antimilitaristler, kapitalistler ve daha bir alay liberal ideoloji bağlıları Kuran’ı beğenmezler ve “bize bundan başka yeni bir Kuran getir” derler. Tecavüzün cezası niye yok diye sormak tam olarak budur.

  1. Uzun bir yorum yazmış, farklı çevreleri eleştirmişsiniz ama sunduğunuz hiç bir çözüm yok. Şöyle demişsiniz ”Kuran’ın öldürün dediği adamlar organize kötülük edenlerdir.” Kuranda öldürün emri sadece organize suçları kapsıyor ise tek başına cinayet işleyene kısas uygulanmayacak mı? Kuranda böyle bir hüküm yok. Sizin iddia ettiğiniz gibi ”tecavüz en büyük suçtur” demiyoruz. En büyük suçlardan ”biridir” diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir