Dualar Nasıl Kabul Olur?

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Dua etmek :

Dua etmek İslam dininin en temel ibadetlerinden biridir. Dindar olsun yada olmasın çoğu kişinin düştüğü bir yanılgıda ”Dualarım kabul olmuyor” düşüncesidir. Anlık hatalarımız olabilir ama bu düşüncenin genel bir kanaat haline getirilmesi çok sakıncalıdır:

Yusuf 87: ”…….Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.”

Bu yanlış düşünce yüzünden başka yollar arayarak, büyük günahlara giren çok sayıda insan vardır. Güçlü dualar, en tesirli dualar, tılsımlı dualar adı altında satılan hurafe dolu kitaplar, muska-büyü yapmak, tılsımlı olduğu söylenen nesneler taşımak, araya birilerini sokarak aracı kılmak, sürekli tekrarlanan garip sözler ve ritüeller yapmak vs. gibi aslında tamamen hurafe ve şirk olan uygulamalarla dualarının kabul olacağını uman kişiler tam tersine kendilerini çok daha sıkıntılı durumlara sokmaktadır. Duanın nasıl edileceği konusunda bizzat Diyanet kendi sitesinde bulunan dua sayfasında karmaşa yaratmaktadır. Buraya tıklayarak Diyanet dua sayfasını görebilirsiniz. Geleneksel hurafeler ile Kuran metinleri iç içe geçmiş durumda.

Dualar nasıl kabul olur ?

Dualarım kabul olmuyor düşüncesinin altında yatan gerçek neden cehalet ve kolaycı din anlayışıdır. Hayatın standart bir işleyişi var. İnanan veya inanmayan herkes aynı beşeri kanunlara tabidir. Ama Müslümanların avantajlı olduğu durumlar vardır. Örneğin savaş esnasında:

Nisa 104: ”Düşman topluluğunu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Eğer siz acı duyuyorsanız, kuşkusuz onlar da sizin acı duyduğunuz gibi acı duyuyorlar. Üstelik siz Allah’tan onların ümit edemeyecekleri şeyleri umuyorsunuz. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Dualarım neden kabul olmuyor ?

Duaların kabul olması için belli şartlar vardır.

Başta dua kesinlikle aracısız olmalı, şunun hürmetine, bunun şefaatine gibi hazret, şeyh, evliya kartviziti ile torpil yaptırmak isteyenler tam tersine hüsrana uğrarlar. Araya birilerini sokarak dua etmek herşeyi bilen Allah’a eksiklik yakıştırmak veya ”kulları arasında sadece belli kişileri adam yerine koyuyor, beni takmıyor” gibi Allah’a zalimlik iftirası atmaktır. Siz istediğiniz kadar ”ben böyle bir şey demedim” deyin, araya birilerini vesile etmenin mantığı budur.

İkinci önemli faktör ise samimiyettir.

Çoğu kişinin duanın işe yaramadığını zannetmesinin sebebi hayatın işleyişini yanlış yorumlamalarıdır.

Başınıza sizin hiç bir etkiniz veya hatanızın olmadığı bir musibet gelir yada Allah yolunda, adalet peşinde kendinizin yada başkalarının hakkını aradığınız için sıkıntıya uğradığınız durumlar olabilir. Elbette böyle durumlar için Allah’a dua edip yardım isteyebiliriz. Nitekim bunu Peygamberler bile yapmıştır. Fakat kasıtlı hatalar yapıp, bile bile günah işleyip sonrada olumlu bir sonuç için dua edilmez Yüksek hızla araç kullanıp, trafik kurallarını ihlal edip ”Allah’ım beni gideceğim yere sağsalim ulaştır” demek, ders çalışmayıp, eğlence peşinde koşup ”ne olur Allah’ım sınıfta kalmayayım” diye dua etmek, Piyasa kurallarına aykırı bir yatırım yapıp sonrada ”Allah’ım bana bol kazanç nasip et” demek samimiyetsizlikten başka bir şey değildir. Çoğu kişinin kabul olmayan dualarıda bunlara benzer içeriktedir.

Dua yeterli gayret gösterilen, emek verilen işlerin olumlu sonuçlarının daha da arttırılması veya hak yolunda gösterilen mücadelenin kazanılması, engellerin, sıkıntıların kaldırılması için yapılır.

Başınıza gelen sıkıntılardan kurtulmak için dua ediyorsanız önce yaşamınızı sorgulayın. Yalan söylüyor musunuz? Faizli işler yapıyor musunuz? Gıybet, dedikodu merakınız var mı? İbadetlerinizi yerine getiriyor musunuz? Oy verdiğiniz, desteklediğiniz kişiler Allah yolunda çalışıyor mu? vs. Her gün çeşitli günahlar işliyorsanız hatta bunları yaşam tarzı haline getirmişseniz, dualarınızın kabul olmasını beklemenizde hiç mantıklı olmaz.

Yaşam tarzınızı sorgulamıyorsanız, Allah’ı sadece başınız sıkıştığında hatırlıyorsanız ”dualar işe yaramıyor” demenizde samimiyetsizlik ve iftiradan başka bir şey değildir.

Duaların kabul olduğu günler ve mekanlar var mıdır?

Toplumumuzda duaların kabul olduğuna inanılan çok sayıda gün ve mekan inanışı vardır. Kandil, cuma, kadir gecesi, üç aylar, ramazan günleri, Mekke, Medine, Kabe, Arafat, Mescid-i Aksa vs. bunların başlıcalarıdır.

Bunlar hiç bir Kurani temeli olmayan uydurma inanışlardır. Dua için hiç bir özel gün ve mekan yoktur. Örneğin kadir gecesi için Kuran’da bin geceden daha hayırlıdır der ama bu gecenin tarihi verilmez ve bu gecede edilen dular kabul olacak gibi bir şey Kuran’da geçmez. Sadece bu gecede işlerin taksim edildiği ve sabaha kadar esenlik olduğu vurgulanır.

En fazla ”dualar kabul olur” inanışı olan mekanların başında Hac sırasında ziyaret edilen yerler gelir. Hac namaz, oruç, zekat gibi belli kuralları olan ibadetlerden biridir. Bazılarının iddia ettiği gibi hac yaparak ne ”günahlar sıfırlanır” nede edilen dular kabul olur gibi bir şey yoktur. Eğer öyle olsaydı evi Mekke’de olan kişiler hem her gün günahlarını sıfırlayıp cenneti garantiler hemde ettikleri bütün dualar kabul olurdu. Böyle bir şey olsa bu Mekke’den uzakta yaşayan Müslümanlara haksızlık olmaz mıydı?

Dualarımızın kabul olması için en başta kendimizi sorgulamalıyız. Samimi olalım. Hurafelerden, batıl inançlardan, şekilcilikten uzak duralım. Belli gün ve mekanlarda değil her gün Müslüman olduğumuzu hatırlayalım. Allah kullarına karşı merhametli ve şefkatlidir. Hiç bir bir zaman Allah’ın rahmetinden umudumuzu kesmeyelim.

Zümer 53: ”De ki: “Ey nefisleri üzerine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Dualar Nasıl Kabul Olur?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir