Allah Kötü Sözün Açıklanmasını Sevmez

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

 

Allah Kötü Sözün Açıklanmasını Sevmez

Nisa 148: ”Allah, zulme uğrayan kimse haricinde, kötü sözün açıklanmasını sevmez. Allah işitendir, bilendir.”

Allah neden kötü sözün açıklanmasını sevmez? Bu ayet sadece onun sevmediği bir şeyi mi anlatıyor yoksa burada bize hikmetli bir öğüt mü veriliyor?
Zulme uğrayanın kötü sözü açıklaması onun uğradığı haksızlığa karşı adalet araması için gerekli. Ama bu açıklama adalet mekanizması dışındaki çoğu insan için bir dedikodu malzemesinden fazla bir şey değil. Peki burada tek sıkıntı dedikodu yapılması mı?

Acaba her gün bize ayrıntılı şekilde izlettirilen suç görüntülerinin insanları bu olaylara karşı duyarsızlaştırdığının ve kötü niyetli kişilere de ilham verdiğinin, taktik öğrettiğinin farkında mıyız?

Bu ayet ışığında günümüzde sıkça şahit olduğumuz büyük bir yanlışlığı daha iyi anlayabiliriz. Çoğumuz televizyondan haberleri izler veya internetten haber sitelerini takip eder. Her gün sayısız kötü olayın kimler tarafından, nerede, nasıl ve neler kullanılarak işlendiğine dair ayrıntılı açıklama ve görüntü izliyoruz. Hatta haberi hazırlayan muhabirler konunun uzmanlarını bularak özellikle hırsızlık, dolandırıcılık, kalpazanlık gibi suçların nasıl işlendiğini ayrıntılı bir şekilde anlattırıyorlar. Bizde ilgiyle izliyoruz ”ne taktikler kullanmışlar, bu nereden akıllarına gelmiş” gibi yorumlar yapıyoruz. Örneğin bankamatik cihazları veya internet üzerinden yeni bir hırsızlık metodu uygulanmış haberci geçinen kişiler başlıyor anlatmaya”bu cihazlar nerelerden temin edilir, nasıl yerleştirilir, nasıl kullanılır”. Başından sonuna kadar bu suç nasıl işlenir, alet edavat nereden temin edilir, nasıl kullanılır öğrendik. Verilen haber halkı bu konulara karşı bilinçlendirmekten çok bu tarz işlere potansiyeli olanlara kolaylık sağlamaya yaradı.

Hırsızlık-dolandırıcılık nasıl yapılır yerine sadece alacağımız tedbirler anlatılsa daha doğru olmaz mı? Bize ne o aletin nerden alınıp, nasıl yerleştirildiğinden? Dolandırıcılık olaylarında da verilmeyen taktik yok. Sahte ilan nasıl açılır, fotoğraflar nerelerden kopyalanır, sonra ilan ne zaman kapatılıp kaçılır vs. gibi ayrıntıları anlatmak niye? İnternette sahte ilanlar var, sizden kapora isteyenlere sakın güvenmeyin demeniz yetmez mi? Fail çaldığı paralarla alem yapmış, lüks arabalar almış, gezmiş tozmuş. Boy boy alem ve lüks hayat fotoğrafları. Ne bu şimdi? Bunları görünce bilgilendik, tedbir mi aldık yoksa ne güzelde yemiş paraları deyip içten içe özendik mi acaba? Siz yaptığınız haberleri süslerken bir taraftan da hırsız ve dolandırıcılara uygulamalı eğitim semineri verdiğinizin, insanları suça özendirdiğinizin farkında mısınız acaba? Ahirette Allah’a nasıl hesap vereceksiniz?

Genel olarak işlenen suçların bu kadar ayrıntılı ve uygulamalı olarak anlatılması insanların zihinlerinde hem ”duyarsızlaşma” hem de bunların ”yapılabilir şeyler” olduğu algısını oluşturmaktadır. Suçlar alenileştiriliyor ve sıradanlaşıyor. Siz her ne kadar düzgün yaşayan insanlar olsanız da her gün bu tarz görüntülere maruz kalmanız zihninizi kirletir. Bu olaylar zamanla algınızda ilk karşılaştığınız zaman ki vehametini yitirir. Kötü niyetli veya cahil kişiler içinse ilham kaynağı olur.Bu görüntüler insanlara kötü bir şey olarak anlatılsa da zamanla bilinçaltına ”yapılabilir” bir şey olarak yerleşir ve nefsine güzel görünmeye başlar. Suça meyilli kişiler medya desteğiyle de öğrendiği bolca taktik sayesinde bu tarz suçların nasıl işleneceği konusunda da gayet bilgili hale gelirler.

Peki bu olaylar bize haber verilmeyerek gizlensin mi? Bizim suçların nasıl işlendiği bilmemiz daha iyi tedbirler almamızı sağlamaz mı?

Ayetteki ifadeye dikkat ederseniz olayı gizleyin denmiyor. Zulme uğrayan elbette adalet arayışı için bunu anlatmak zorunda. Ayette geçen ”zulme uğrayan” ifadesi ile ortada bir suç olduğu zaten belirtiliyor yasak olan olayın içeriğini ifade eden ”kötü sözün” zulme uğrayan dışındakilerce dile getirilmesi. Mesela cinsel suçlarda mağdur, kim tarafından, nerede saldırıya uğradığını veya hangi yolla kandırıldığını anlatabilir, bu haber olarak insanlara duyurulabilir ama kendisine fiziksel olarak yapılanların insanlara anlatılmasının ne gereği var? Bunun duyanlar açısından dedikodudan fazla bir işlevi yok. Kötü niyetli veya cahil insanlar için ise şehvet konusu haline gelerek özendirici bile olabilir.
Suçlulara karşı tedbir almamızı sağlayacak kadar bilgi verilmesi yeterlidir. Olayların magazinleştirilmesi ise suçlar konusunda ”yapılabilir” algısı yaratır ve sıradanlaşmasına sebep olur. Günümüzde artan suçların en büyük sebeplerinden birisi de medyanın bu şuursuz haber mantığıdır. Medyanın derdi reyting yani kazanacağı para ve onların bu açgözlülüğünün karşısında ise feda edilen toplum huzuru var.

Bu tarz konulara duyarlı olmalı ve tepkimizi göstermeliyiz.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir