Demokrasi İslam’a Uygun mu? Kuran’da Demokrasi var mı?

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

 

İslam ve Demokrasi İlişkisi :

Demokrasi İslam’a uygun mudur?

Bu konuya girmeden önce Demokrasi kelimesinin etimolojik kökenine bakalım. Demokrasi Yunanca “demos” (halk) ve “kratos” (egemenlik) kelimelerine dayalıdır. Kısaca Demokrasi, halkın egemenliği demektir. Türkçeye, Fransızca démocratie sözcüğünden geçmiştir.

Demokrasi denilince çoğu kavramda olduğu gibi bilgimiz bir kaç slogan laftan ibarettir: ”Her vatandaşın seçme- seçilme hakkı olması, istediğin siyasi görüşü dile getirebilme, bütün azınlıkların temsil edilme hakkı, istediğin dine inanma” vs.

Tanımlara baktığımızda bunlar kulağa hoş gelen sözler ve sanki İslam’a da ters değil gibi. Hatta bazıları demokrasinin Kuran’da anlatılan bir devlet yönetim modeli olduğunu bile iddia etmektedir. (Bu konuyla ilgili Kuran’da devlet Yönetimi Var Mı? makalemizi okumanızı tavsiye ederim)

Peki uygulamada gerçekten böyle mi?

Demokrasi tanımı olarak güzel sözler söyleniyor ama uygulamada İslam ve Demokrasi ilişkisi gerçekten böyle mi?

Demokrasinin temel ilkelerinden biri seçimlerdir. Her kesimden halk ”eşit” oy kullanır ve çoğunluk kimi seçerse o ve kabinesi iktidara gelir.

Tabi burada çok önemli bir ayrıntı var. Seçim sadece partiler ve kişiler bazında yapılıyor, yönetim şekli anayasayla sabit, bunu seçme imkanı yok. İktidara kim gelirse gelsin zaten mevcut olan rejim üzerinden yönetim uygulayacak.

Kuran’da Demokrasi var mı?

Demokrasinin ana öğesi çoğunluğun tercihidir. Peki çoğunluk ülkemizde de olduğu gibi yanlış üzerindeyse?

İşte İslami bakış açısıyla kırılma noktası da burası. Rejim konusunda seçim yok ve halkın tamamınında bu rejimi kabul ettiği varsayılıyor. Karşı çıkmak düşünce özgürlüğünü falan bırakın suç olarak değerlendirilip cezalandırılıyor.

Siz istediğiniz kadar özgür ortamda seçim yaptık, herkes istediğine oy verdi, bu İslam’a uygundur vs. diye avunun Rejim İslami olmadıktan sonra bunun ne anlamı var?

Her mahallede cami var ama sokakta Allah’ın hükümleri yerine Fransa, İsviçre, Almanya gibi ”kafir” olarak nitelendirdiğimiz ülkelerden alınmış kanunlar geçerli. Peki bu duruma Allah Kuran’da ne buyuruyor:

Maide 44: ”……Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyen kafirdir”

Allah’ın en başından beri insanların sakınmasını istediği şeyde işte bu ”Hevanıza yani arzularınıza tabi olmayın Allah’ın emrine teslim olun. Çoğunluğun değil hakkın peşinden gidin” Binlerce yıldır insanların felaketi olan şeyin adı değişmiş, demokrasi olarak önümüze sunulmuş.

Dünya tarihine baktığımızda insanların çoğunluğunun genelde hep yanlış yolda olduğunu görürüz. Yakın tarihte yapılan 1. ve 2. dünya savaşlarına insanlığın çoğunluğu katılmıştı, sonuçta milyonlarca insanın ölümünden ve yıkımdan başka ele ne geçti?Doğru muydu çoğunluğun görüşü?

Dünya tarihine kısa bir bakış Demokrasinin tezlerinin ne kadar boş ve geçersiz olduğunu gösteriyor.

Peki çoğunluğun görüşü hakkında Kuran ne diyor?

Enam 116: ”Eğer yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece yalan uyduruyorlar.”

Bu konuyu anlamak için alim olmaya gerek yok. Herhangi bir camiye namaz vaktinde gidin bir içeri birde dışarıya bakın. %99’u Müslüman olduğu söylenen ülke vatandaşlarının çoğunluğu camide mi sokakta mı?

Hz. Adem yasak meyveyi tek başına yemedi. Ne zamanki eşi ve onları saptırmak isteyen şeytan bir araya gelip çoğunluk kararı aldılar işte o zaman Allah’ın emrine karşı geldiler.

Kuran’da helak edilen kavimlere baktığımızda çoğunluğun Peygamberlere karşı geldiğini görürüz.

Çoğunluk ne derse o doğrudur diyorsanız Müslümanlıktan vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü 7.5 milyarlık Dünya nüfusunun sadece 1.2 Milyarı Müslüman.

Peki şimdi aklınıza şöyle bir soru gelecektir. Tamam demokrasi ile İslam bağdaşmıyor peki yönetim sistemi nasıl olacak? (Bu konuda ayrıntılı bilgi için İslam’ın en iyi yaşandığı ülke hangisi makalemizi okuyunuz?)

Kuran doğrudan bir yönetim sistemi belirtmez. Sadece Allah’ın indirdiği ile hükmetmek esastır. Aynen günümüzdeki anayasalar gibi Kuran hükümleri değişmez, ama demokrasiden farkı çoğunluğun görüşü esas değil. Siz ne kadar kalabalık olsanızda Allah’tan daha iyi hüküm vermeniz mümkün değil, mantıken en doğru olanda bu. Yani Kuran ile hükmettikten sonra adına ne derseniz deyin. Kuran’la çelişmedikten sonra sıfatların önemi yok.

Nisa 60: ”Sana indirilen Kur’an’a ve senden önce indirilene inandıklarını iddia edenleri görmüyor musun? Tâğût’u tanımamaları kendilerine emrolunduğu hâlde, onun önünde muhakeme olmak istiyorlar. Şeytan da onları derin bir sapıklığa düşürmek istiyor.”

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Demokrasi İslam’a Uygun mu? Kuran’da Demokrasi var mı?” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir