Afrika’daki açlığın nedenleri

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Afrika’daki aç insanlar

Yıllardır Afrika’da açlıktan ölen insanlar haberleri izleriz. Afrika ve açlık adeta özdeşleşmiş durumdadır. Özellikle Afrika’daki aç çocuklar görüntüleri akıllara Afrika’daki insanlar nasıl yaşıyor, Afika’daki açlığın sebebi nedir sorularını getirmekte.

Afrika’da açlıktan ölenler özellikle din karşıtı çevreler tarafından sıklıkla verilen bir örnektir bu. ”Madem Allah herkesin rızkını veriyor o zaman Afrika’da çocuklar neden açlıktan ölüyor” denilerek sanki Allah rızık konusunda adaletli davranmıyor gibi bir imaj oluşturulmaya çalışılıyor. Bu sorulara maruz kalan çoğu inançlı insan Afrikadaki açlığın nedenleri konusunda net cevap veremiyor.

Bu konuda din karşıtlarının yaptığı büyük bir aldatmacadan ibaret. Afrika’da açlıktan ölen çocuklar yok mu? Evet var ama acaba bu çocuklar Allah onları rızıklandırmadığı için mi yoksa başta anne-babalarının içinde olduğu kendi milletlerinin sorumsuzluğu ve akılsızlığı yüzünden mi ölüyorlar?

Bazı istatistikler bize gerçeklerin hiç de bazılarının anlattığı gibi olmadığını söylüyor:
Yıllardır açlıktan perişan olduklarını, yiyecek bir şey bulamadıklarını düşündüğümüz Afrika ülkeleri Dünya nüfus artış oranlarında liderliği kimseye kaptırmıyorlar. Hatta bu konuda fenomen haline gelmiş Somali listenin 16. sırasında yer alarak başlarda oynuyor. Listeyi buradan görebilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCfus_art%C4%B1%C5%9F_h%C4%B1z%C4%B1na_g%C3%B6re_%C3%BClkeler_listesi

Ne kadar enterasan değil mi? Yıllardır açlıktan kırılan ülkeler üreme konusunda da Dünya’da liste başı. Nüfusları korkunç bir hızla artıyor. Madem insanlar bu coğrafyada hep aç, nasıl çoğalıyorlar? O bedenler nasıl gelişiyor, büyüyor? Beslenmeden böyle bir nüfus artışı mümkün olabilir mi? Acaba yiyecek mi az insan mı çok? Halbuki 60-70 yaşında insanlara bile sorsanız size çocukluklarından beri başta Somali olmak üzere Afrika’da açlıktan ölen insan görüntüleri izlediklerini söylerler. Bize anlatıldığı mantıkla baktığımızda günümüzde Afrika’da çok az insan kalmış olması gerekmez miydi?

En sıradan zeka bile bir ömür sürdüğü coğrafyanın kaynaklarının sınırlarını, mevsimsel döngülerini bilir ve eğer aklını kullanırsa sıradışı durumlar içinde gücü yettiği oranda tedbirini alabilir.

Belgesel izleyenler bilir, hayvanlar bile üremelerini kaynakların durumuna göre ayarlıyor. Kurak dönemlerde veya soğuk kış mevsimlerinde üremeye ara veriyorlar. Hatta üreme için yıllarca karnındaki embriyonun gelişimini durdurarak şartların iyileşmesini bekleyen hayvanlar var. Çoğu hayvan beslenme durumu oranında yavru doğuruyor. Yavru sahibi olduklarında da onları belli bir yetişkinliğe ulaştırmadan hemen yenilerini de yapayım diye bir uğraş içine de girmiyorlar. Yada stres altında olan, kendini güvende hissetmeyen hayvanlarda üremesini durduruyor. Çünkü böyle bir ortamda yavrusu güvende olmayacak.

Hadi hayvanların ki içgüdü diyelim, akıl sahibi insan niye bundan ders çıkarmaz?

Sadece Afrika’mı bu halde? Suriye’de yıllardır korkunç bir iç savaş var. Binlerce çocuk savaş alanları haline gelmiş kentlere yapılan saldırılarda veya göç yollarında hastalıktan, yetersiz beslenmeden, tedavi imkanları bulunmamasından dolayı ölüyor. Çok sayıda Suriye’li ailede Türkiye’ye göç ediyor. Türkiye’ye gelen neredeyse bütün ailelerin kucağında yeni doğmuş bebekler veya çok sayıda küçük çocuk görüyoruz.

Bu kadar sıkıntılara rağmen bakıyoruz aynen Afrika’da olduğu gibi bu sorunlu coğrafyada da üremeye hiç ara verilmemiş. Kaynaklar nedir, bu çocukları nasıl besleriz, can güvenlikleri var mı diye düşünen veya şu sıkıntılı günleri atlatalım, kötü ortamdan uzaklaşalım selamete çıkalım öyle çocuk yaparız diyen, çocuk sayısını kaynaklara göre ayarlayan yok. Pislik içinde yaşayan, her gün saçma sapan sebeplerden bir sürü insanın öldüğü Hindistan da buna örnektir.

Allah her coğrafyada çeşitli imkanlar ve rızık kaynakları yaratmıştır. Açlıktan perişan olduğunu düşündüğümüz Afrika gerçekte bu kaynaklara en fazla sahip olan coğrafyalardan biridir. Bu kaynakları düzenli, gerektiği ölçülerde kullanmak da akıl sahibi olan insanın sorumluluğundadır.

Çocuklarımız bizim mesuliyetimizdedir. Kendisi çalışamayan, üretemeyen çocuklarımız, Allah’ın verdiği imkanlarla bizim onları beslememize, giydirmemize ve korumamıza muhtaçtırlar.

İşte bu noktada durup düşünmek lazım, o açlıktan veya savaş sebebiyle ölen çocuklar kimin yanlış politikaları yüzünden ölüyor? Bu çocukların ölümünde kendi anne-babalarının akılsızlığı veya sorumsuzluğu yok mu?

O çocukların ölümünün gerçek sorumluları bu kadarcık bir tedbiri almayan ama sorsanız akıl sahibi olduğunu söyleyen insanlar değil mi? İnsan nasıl oluyorda kendini çok üstün gördüğü hayvanlardan bile daha aciz durumlara düşüp, gereken tedbirleri almıyor?

Din düşmanı şeytanlar bunları malzeme yapmaktan elbette geri durmazlar. Peki Allah’ın verdiği aklı kullanmayan, kaynakları doğru işletmeyen, bunun sonucu olarak başlarına gelen felaketler karşısında ”Kader” deyip suçu Allah’a atanlar onlardan daha mı masum?

Şura 30: ”Size isabet eden her musibet, ellerinizin kazandığı dolayısıyladır. (Allah,) Çoğunu da affeder.”

Allah kainatın yaratılışından beri her şeyi kurallara bağlamıştır. İnsan da Dünya sınavının gereği olarak Sünnetullah denilen bu kurallara bağlıdır. Aklını kullanır gereğini yapar mutlu olur veya hevasına uyar, şeytanın ardına takılır hem Dünya’sını hem Ahiret’ini kaybeder. Allah kimseye zulmetmez. Allah elbette o masum çocukların ecrini verir ama ya onları bu hale düşüren büyüklerin hali ne olacak?

Elbette sebebi ne olursa olsun muhtaç durumdaki toplumlara yardım etmek zorundayız ama şu bilinmeli ki çoğu toplumun bu yardımlardan ziyade eğitime ihtiyacı var. Yardımlar günü kurtarır ama eğitim geleceği kurtarır.

Kuran temelli gerçek İslam toplumlardan bireylere kadar her türlü sorunun çözümüdür. Ne doymak bilmez vahşi kapitalizm neden insanları hayvan sürülerine çeviren Komünizm insanlığa fayda getirmez.

Hayırlı tefekkürler dilerim…

Sosyal Medya Butonlarını Kullanarak Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz.

Afrika’daki açlığın nedenleri” konusunda Bir Fikir

  1. Bu çocuğu o aileye veren Allah bunu düşünmüyor mu ben yada sen ondan neden daha şanslıyız neden ‘akıl sahibi’ bir ailemiz var.O çocukların gunahi ne peki o ailede doğdular ? Seni bu gun annenin babanın suçundan dolayı idam etseler buna adalet dermiydin ? Ne farkı var bu iki durumun ? Ailenin suçu diyorsun Allah verdi diyorsun öyleyse çocuk böyle bir aileyi hakedicek ne yaptı ? Yada biz ne yaptık bu aileyi hak edicek ?

  2. Afka’da ölen çocukların sorumlusu aileleridir diyorsun fakat çocuklara bu ailelere veren de Allah. Ayrıca insanlar savaş, açlık gibi olumsuz etkilendiği olaylarda içgüdüsel olarak daha fazla üremeye meyillidir bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İstersen şu siteden daha ayrıntılı bilgi alabilirsin; http://www.halkinbirligi.net/savas-ve-yoksulluk-icinde-olan-halklar-neden-daha-fazla-cocuk-yapar/ . Çok üremeleri, aç olmadıkları ve kötü şartlar altında olmadıkları anlamına gelmez. Bu konudan bağımsız olarak bir sorum var, örneğin 3 yaşında ölen bir çocuk cennete gider çünkü daha yaptığı davranışlardan sorumlu değildir. Yanılmıyorsam bir hadiste de insanların en güzel yaşının 33 yaş olduğu ve cennete giden herkesin 33 yaşında olacağı yazıyordu. 3 yaşında dünyadan ayrılan ve “imtihana girmemiş” çocuk nasıl oluyor da 33 yaşında, işlemediği günahlardan muaf tutularak cennete giriyor? Sonuçta dünyanın yaratılma amacı ahirette gideceğimiz yere neden gittiğimizi anlamak değil mi? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

    1. ”çocuklara bu aileleri veren de Allah” gibi bir mantıkla bu konuyu genellemek yanlış. Böyle düşününce her durumdan Allah’ı sorumlu tutup insanın özür iradesini yok saymış oluruz.
      Küçük yaşta ölen çocuklar cennete gider gibi bir konu Kuran’da yer almıyor. Küçük çocuklar günahları yok ki cehenneme gitsin ama sınav dünyasında herhangi bir sevapları da olmadığı için cennete gitmeleride mümkün değil. Bu durumda insan demez mi keşke bende çocukken ölseydimde kısa yoldan cennete gitseydim. Bu Allah’ın adaletine uymaz. Bu konu aynen Kuran’da anlatılan ruh meselesi gibi (İsra 85) bize bu konuda verilen ilim çok az. En doğrusunu Allah bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir